CHORVATSKO

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Největší devizou Chorvatska je jeho překrásné dramatické pobřeží, které se táhne od Slovinska na severu až po černohorskou hranici na jihu. K Chorvatsku patří také 1185 kouzelných ostrovů v Jaderském moři. Turisty nejvíce přitahuje křišťálově čistá voda, bezpočet zálivů a zátočin, malebné pláže a historická městečka za kterými se tyčí vysoká pohoří. Nová dálnice vedoucí od Slovinských či Maďarských hranic až po nejjižnější letoviska na Makarské riviéře přispívá k pohodlnějšímu a ještě rychlejšímu spojení. Spojení Karlovac se Splitem ještě více přispěla k pohodlnosti cestování do Chorvatska autokary či vlastními vozy, takže na Makarskou riviéru se naši klienti dostanou za krátkou dobu a velmi pohodlně.

Chorvatská kuchyně velmi pestře kombinuje spoustu zeleniny i chutného masa. Na její vývoj měla vliv především stejně pestrá historie této překrásné země. Mezi nejznámější dobrůtky z této oblasti patří jídla jako pljeskavica, čevapči, šašlík či pokrmy z chutného jehněčího masa. Každopádně se také podává řada rybích specialit a darů moře (například grilované olihně, salát z chobotnice nebo langusty). Mezi speciality, které by jste měli určitě ochutnat patří skvělý slaný sýr (paški sir pocházející z ostrova Pag) a lahodná uzená šunka pršut, která se podává krájená na tenounké plátky. Velmi dobré pověsti se těší také chorvatský olivový olej a především lanýže, které se sbírají ve vnitrozemí Istrie. Chutným dárkem z dovolené mohou být také pikantní uzeniny kulen. Výborná vína všech možných odrůd a druhů (tradičně nejlepší pocházejí z ostrovů Korčula a Pelješac - např. Dignač) i pálenka Rakija či Travarica zajisté osloví všechny milovníky chutných alkoholických nápojů.

 

Malý slovníček:

Dobré ráno/den/večer - Dobro jutro/ Dobar dan/večer

Na shledanou - Do vidženja

Prosím - Molim

Děkuji - Hvala

Promiňte - Izvinite

Včera/dnes/zítra jučer/danas/sutra

Den/týden/měsíc/rok -  dan/tjedan/mjeses/godina

Kde/kdy/jak - gdje/kada/kako

Vlevo/vpravo - lijevo/desno

Levný/drahý - jeftin/skup

Nerozumím - Ne razumijem

Pomozte mi prosím - Molim vas pomozite mi

 

Ambasády a konzuláty Velvyslanectví ČR - Veleposlanectvo Česke Republike, Savska cesta 41/VIII, Zagrem 10 000

Tel: 00385 1 6177246, konzulární oddělení 00385 1 6121618

Konzulát ve Splitu Obala H.N.P. 5/III (Riva), Split tel.: 00385/21344866, nonstop: 00385/916121660

 

Doklady potřebné k cestování do Chorvatska:

Pro cestování do Chorvatska stačí na základě mezinárodních dohod mezi státy platný občanský průkaz se strojově čitelnými údaji (proužek s kódy na spodní straně průkazu). Děti do 15-ti let však mohou cestovat pouze na základě vlastního cestovního pasu a nebo s rodiči, které mají děti ve svém cestovním pase zapsány. Nestačí tedy zapsání děti v občanském průkaze.